top of page

Projekt „Porozmawiajmy o tym, jak może być lepiej – Razem w Unii Europejskiej”

Projekt „Porozmawiajmy o tym, jak może być lepiej – Razem w Unii Europejskiej” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”

Projekt umożliwił spotkanie 150 obywateli, z których 50 pochodziło z miasta Osfildern (Niemcy- przedstawiciele różnych środowisk społecznych oraz instutcji takich jak Policja, Straż Pożarna i inne), 100 z Gmina Bierawa. Spotkania odbywały się w Starej Kuźni, Bierawie, Krakowie, Goszycach, oraz na terenie Gmina Bierawa w dniach od 03/10/2014 do 06/10/2014. Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów IPA Region Kędzierzyn-Koźle również dołożyło swoją cegiełkę w projekcie goszcząc funkconariuszy Policji z Niemiec z miasta Osfildern.

P1390973.JPG

Dzień 03/10/2014 – poświęcono w pierwszej kolejności na uroczyste przywitanie gości zagranicznych oraz ich zakwaterowanie. Następnie odbyły się warsztaty tematyczne w Domu Kultury w Starej Kuźni, poprzedzone przeprowadzeniem ankiety ewaluacyjnej na temat posiadanej wiedzy Uczestników na temat Unii Europejskiej, polityki Unii oraz działalności Parlamentu Europejskiego. Jej wyniki dały podstawy do stworzenia celów, które należało osiągną podczas tej kilkudniowej wymiany. Uczestnicy postanowili skupić się na:

Poprawieniu świadomości obywatelskiej przynależności do Unii Europejskiej;

Uzmysłowieniu, jak ważnym jest udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego;

Poprawieniu ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej (ilość członków, Instytucje, symbole);

Wymianie wartości kulturowych pomiędzy gminami partnerskimi;

Ukazaniu istotności inwestycji realizowanych w ramach funduszy unijnych.

Całość połączona była z wręczeniem honorowego obywatelstwa Gminy Bierawa Panu Peterowi Gallwitz, który również swoją postawą daje przykład wzorowego obywatela Unii Europejskiej. Powyższe spotkanie, kierowane przez Pana Wójta – Krzysztofa Ficoń, dały podstawy do dyskusji na temat możliwości poprawy warunków życia w Unii. Spotkaniu towarzyszyła wystawa plakatów, które zostały nagrodzone w ramach ogłoszonego konkursu pod hasłem „Porozmawiajmy o tym, jak może być lepiej – razem w Unii Europejskiej”, nawiązujące do tematyki Unii Europejskiej oraz współpracy pomiędzy Bierawą a Osfildern.

P1390918.JPG

Dzień 04/10/2014 - poświęcono na wycieczkę wyjazdową do Krakowa, jako stolicy kultury europejskiej, co zobrazowało szereg zrealizowanych inwestycji w przedmiotowym miejscu, właśnie dzięki funduszom europejskim. Kraków, jako kolebka wartości kulturowych, jest przykładem na promowanie możliwości społecznego zaangażowania międzykulturowego wolontariatu. Zwiedzanie Katedry na Zamku Królewskim oraz Kościoła Mariackiego, pozwoliło na wymianę wartości kulturowych, poszerzenie wiedzy o historii i tradycji wśród Uczestników. Zarówno spacer Starym Miastem, a przede wszystkim zwiedzanie Muzeum pod Sukiennicami zobrazowały, jak ważny jest udział w życiu obywatelskim Unii Europejskiej, co uwidocznione zostało poprzez inwestycje finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Podczas wspólnego obiadu dyskutowano o tym, jak dzięki funduszom zmienia się Kraków i uświadomiono Uczestnikom, że „udział w życiu Unii Europejskiej” jest ważny z perspektywy czynnego kształtowania polityki i angażowania społeczeństwa w rozdysponowanie funduszy unijnych.

P1390995.JPG

Dzień 05/10/2014 - poświęcono na piknik tematyczny, którego odbiorcą mógł być każdy mieszkaniec Gminy. Głównym jego celem było określenie wraz z jego uczestnikami wspólnych oczekiwań wobec budowanej polityki Unii, zastanowienie się nad możliwościami poprawy uczestnictwa w życiu demokratycznym obywateli. Głos zabierali goście zza granicy, którzy opowiadali o sposobie postrzegania Unii jako dobra w swoich okolicach. Mieszkańcy mogli wymienić poglądy z wszystkimi Uczestnikami, co ostatecznie pozwoliło wypracować wspólne założenia. W przedmiotowym pikniku udział brały udział bardzo zróżnicowane grupy społeczne (oświata, Ochotnicza Straż Pożarna, policja, władze lokalne i samorządowe) zarówno ze strony Gminy Bierawa jak i Ostfildern, dzięki czemu możliwa była wymiana wzajemnych doświadczeń, oczekiwań i poglądów.

P1390875.JPG

Dzień 06/10/2014 – poświęcono na podsumowanie całej wymiany i celów do osiągnięcia w ramach realizowanego projektu „Porozmawiajmy o tym, jak może być lepiej – razem w Unii Europejskiej”. Opracowana została koncepcja wszelkich uwag, wniosków i założeń wypracowanych poprzez realizacji projektu, którą Uczestnicy projektu zobowiązali się szerzyć w swoim środowisku lokalnym. Po realizacji projektu Uczestnicy mają świadomość, jak ważne jest uczestnictwo obywateli w życiu Unii Europejskiej poprzez tworzenie i budowanie jej polityki.

P1400040.JPG

Polecane Posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie Posty
Szukaj po tagach
Nie ma jeszcze tagów.
Śledź nas
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
okładka.png
bottom of page